SMF21K8JT
Manufacturer
VIGOR # :
605625
Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 2W 2616
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SMF21K8JT PDF
Type Description
Series:SMF, CGS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1.8 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-80°C ~ 280°C
Package / Case:2616 (6740 Metric), J-Lead
Supplier Device Package:SMD
Ratings:-
Size / Dimension:0.264" L x 0.157" W (6.70mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.152" (3.85mm)