RP1005S-120-F
Manufacturer
Susumu
VIGOR # :
Description
RES SMD 12 OHM 1% 1/6W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RP1005S-120-F PDF
Type Description
Series:RP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Resistance:12 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.167W, 1/6W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:0/ +200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.018" (0.45mm)