RP1608S-R47-G
Manufacturer
Susumu
VIGOR # :
Description
RES 0.47 OHM 2% 1/5W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RP1608S-R47-G PDF
Type Description
Series:RP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:470 mOhms
Tolerance:±2%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:0/ +200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)