PWR220-4SAR050J
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
RES 0.05 OHM 5% 15W TO220-4
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PWR220-4SAR050J PDF
Type Description
Series:PWR220 S
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):15W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Package / Case:TO-220-4
Supplier Device Package:TO-220-4
Ratings:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)