RNCP1206JTD51R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 51 OHM 5% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RNCP1206JTD51R0 PDF
Type Description
Series:RNCP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:51 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)