NSM2615FT100R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 100 OHM 1% 1W 2615
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
NSM2615FT100R PDF
Type Description
Series:SM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:2615 (6538 Metric), J-Lead
Supplier Device Package:2615
Ratings:-
Size / Dimension:0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.155" (3.94mm)