RC0S2CA330RK
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 330 OHM 10% 1/4W 3916
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC0S2CA330RK PDF
Type Description
Series:RC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:330 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Composition
Features:-
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:3916 J-Lead
Supplier Device Package:3916
Ratings:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height - Seated (Max):0.164" (4.17mm)