HSA252K2J
Manufacturer
VIGOR # :
908573
Description
RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 25W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
HSA252K2J PDF
Type Description
Series:HS, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:2.2 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):25W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HS10 75R J
HS10 75R J
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 10W
TMC05050R00FE02
TMC05050R00FE02
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 50W
RER65F13R3RCSL
RER65F13R3RCSL
RES CHAS MNT 13.3 OHM 1% 10W
HSA252K2J
HSA252K2J
RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 25W
ELM 3-840
ELM 3-840
LED MT SR VERT
TM2PB
TM2PB
CONN PLUG MONO 1/4"
10A015
10A015
RF TRANS NPN 24V 2.7GHZ 55FT