TMC05050R00FE02
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
908575
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 50W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
TMC05050R00FE02 PDF
Type Description
Series:TMC
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):50W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Moisture Resistant
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max):0.625" (15.87mm)