BRS500-1RJ8
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
908939
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 500W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
BRS500-1RJ8 PDF
Type Description
Series:BRS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):500W
Composition:Metal Clad
Temperature Coefficient:260ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:Moisture Resistant
Coating, Housing Type:-
Mounting Feature:Screw Holes
Size / Dimension:12.992" L x 3.150" W (330.00mm x 80.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)