SQBW3010RJFASTON
Manufacturer
VIGOR # :
908952
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 30W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
SQBW3010RJFASTON PDF
Type Description
Series:SQ, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):30W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Coating, Housing Type:Ceramic
Mounting Feature:Brackets
Size / Dimension:2.953" L x 0.748" W (75.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max):-
Lead Style:Quick Connects, 0.250" (6.35mm)