TJT30047RJ
Manufacturer
VIGOR # :
909334
Description
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 300W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
TJT30047RJ PDF
Type Description
Series:TJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:47 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):300W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Operating Temperature:-25°C ~ 250°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Screw Holes
Size / Dimension:8.278" L x 3.150" W (210.00mm x 80.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Lead Style:Wire Leads
Package / Case:Rectangular Case
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HS200 47R F
HS200 47R F
RES CHAS MNT 47 OHM 1% 200W