RER60F6R81RC02
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
909336
Description
RES CHAS MNT 6.81 OHM 1% 5W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RER60F6R81RC02 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER60
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:6.81 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.51mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:R (0.01%)