THS252R0J
Manufacturer
VIGOR # :
909339
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
THS252R0J PDF
Type Description
Series:THS, CGS
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:2 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):25W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)