AHA50AFB-3R3
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
909338
Description
RES CHAS MNT 3.3 OHM 1% 50W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
AHA50AFB-3R3 PDF
Type Description
Series:AHA
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:3.3 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):50W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)