HSC20022KJ
Manufacturer
VIGOR # :
909348
Description
RES CHAS MNT 22K OHM 5% 200W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
HSC20022KJ PDF
Type Description
Series:HS, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:22 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):200W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)