LPS0800H4700JB
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
910053
Description
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 800W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
LPS0800H4700JB PDF
Type Description
Series:LPS 800
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:470 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):800W
Composition:Thick Film
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Features:Non-Inductive
Coating, Housing Type:-
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Height - Seated (Max):1.055" (26.80mm)