FSOT1011E5R000KE
Manufacturer
Vishay / Huntington Electric, Inc.
VIGOR # :
910056
Description
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 10W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
FSOT1011E5R000KE PDF
Type Description
Series:FSOT
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:5 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Features:-
Coating, Housing Type:Silicone Coated
Mounting Feature:Flange Braces, Right Angle
Size / Dimension:0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.52mm)
Height - Seated (Max):0.343" (8.71mm)