L25J4K0E
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
910057
Description
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 25W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
L25J4K0E PDF
Type Description
Series:270
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:4 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):25W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type:Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)