RER55F2R32RC02
VIGOR # :
911977
Description
RES CHAS MNT 2.32 OHM 1% 30W
DataSheet
RER55F2R32RC02 PDF
Part Status:Active
Resistance:2.32 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):30W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max):0.625" (15.87mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:R (0.01%)