TGHDV47R0JE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
913061
Description
100W MINI SOT227 47 OHMS 5%
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
TGHDV47R0JE PDF
Type Description
Series:TGHD
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:47 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):100W
Composition:Thick Film
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Features:Current Sense, Non-Inductive
Coating, Housing Type:Epoxy Coated
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.260" L x 0.748" W (32.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)