FVT10006E2R000JE
Manufacturer
Vishay / Huntington Electric, Inc.
VIGOR # :
913396
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 100W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
FVT10006E2R000JE PDF
Type Description
Series:FVT
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:2 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):100W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Features:-
Coating, Housing Type:Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)