UAL10-300RF8
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
913397
Description
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 10W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
UAL10-300RF8 PDF
Type Description
Series:UAL
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:300 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Features:Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
Height - Seated (Max):0.417" (10.60mm)