RER55F1470RCSL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
913400
Description
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 30W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RER55F1470RCSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER55
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:147 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):30W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max):0.625" (15.87mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:R (0.01%)