THS501K5J
Manufacturer
VIGOR # :
913451
Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 50W
DataSheet
THS501K5J PDF
Type Description
Series:THS, CGS
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:1.5 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):50W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)