LPSA300H10R0KB
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
913453
Description
LPSA 300 H 10U 10% BO15
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
LPSA300H10R0KB PDF
Type Description
Series:LPSA 300
Package:Box
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):300W
Composition:Thick Film
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 120°C
Features:Automotive AEC-Q200, Non-Inductive
Coating, Housing Type:-
Mounting Feature:Screw Holes
Size / Dimension:2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Height - Seated (Max):1.055" (26.80mm)
Lead Style:M4 Threaded
Package / Case:Box
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HS15 R33 J
HS15 R33 J
RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 15W