506SP251KG2
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
913456
Description
90W 800J 250 OHMS 10% SLAB
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
506SP251KG2 PDF
Type Description
Series:500
Package:Box
Part Status:Active
Resistance:2.5 kOhms
Tolerance:±10%
Power (Watts):90W
Composition:Ceramic
Temperature Coefficient:0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:-
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:6.000" L x 0.252" W (152.40mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):1.500" (38.10mm)