NH25030R00FJ01
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
913458
Description
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 250W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
NH25030R00FJ01 PDF
Type Description
Series:NH
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:30 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):250W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:4.500" L x 3.000" W (114.30mm x 76.20mm)
Height - Seated (Max):2.219" (56.37mm)