TE200B68RJ
Manufacturer
VIGOR # :
913782
Description
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 200W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
TE200B68RJ PDF
Type Description
Series:TE, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:68 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):200W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Features:Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:Silicone Coated
Mounting Feature:Brackets
Size / Dimension:1.575" Dia x 7.677" L (40.00mm x 195.00mm)