AHA10BJB-360R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 360 OHM 5% 100W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
AHA10BJB-360R PDF
Type Description
Series:AHA
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:360 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):100W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:3.504" L x 2.756" W (89.00mm x 70.00mm)
Height - Seated (Max):1.795" (45.60mm)