RER45F34R8RCSL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 34.8 OHM 1% 10W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RER45F34R8RCSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER45
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:34.8 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max):0.405" (10.29mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:R (0.01%)