L225J40KE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 225W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
L225J40KE PDF
Type Description
Series:270
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:40 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):225W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type:Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)