RER70F2R74MCSL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 20W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RER70F2R74MCSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER70
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:2.74 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):20W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max):0.561" (14.25mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:M (1%)