RER50F2611PCSL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 2.61K OHM 1% 20W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RER50F2611PCSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER50
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:2.61 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):20W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max):0.561" (14.25mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:P (0.1%)