CJT1200100RJJ
Manufacturer
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 1200W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
CJT1200100RJJ PDF
Type Description
Series:CJT, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1200W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Operating Temperature:-
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:17.717" L x 1.969" W (450.00mm x 50.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)