CJT601R5JJ
Manufacturer
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 60W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
CJT601R5JJ PDF
Type Description
Series:CJT, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.5 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):60W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Operating Temperature:-
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:4.528" L x 1.575" W (115.00mm x 40.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)