WW1FT2R80
VIGOR # :
623675
Description
RES 2.8 OHM 1W 1% AXIAL
DataSheet
WW1FT2R80 PDF
Part Status:Active
Resistance:2.8 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)