CW02CR2000JS70
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
627358
Description
RES 0.2 OHM 3.25W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
CW02CR2000JS70 PDF
Type Description
Series:CW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:200 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3.25W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-65°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)