H4P240KDZA
Manufacturer
VIGOR # :
669521
Description
RES 240K OHM 1W 0.5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
H4P240KDZA PDF
Type Description
Series:Holco, Holsworthy
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:240 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Film
Features:Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm)