RR03J8K2TB
Manufacturer
VIGOR # :
716382
Description
RES 8.20K OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RR03J8K2TB PDF
Type Description
Series:RR, Neohm
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:8.2 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)