MR10610K000TAE66
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
716384
Description
RESISTOR 10K OHM 1/4W .01% WW
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MR10610K000TAE66 PDF
Type Description
Series:MR100
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±0.01%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Wirewound
Features:-
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 145°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)