RWR81S88R7FSBSL
VIGOR # :
749882
Description
RES 88.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
DataSheet
RWR81S88R7FSBSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:88.7 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Number of Terminations:2
Failure Rate:S (0.001%)