MP850-25.0-1%
Manufacturer
Caddock Electronics, Inc.
VIGOR # :
762901
Description
RES 25 OHM 50W 1% TO220
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MP850-25.0-1% PDF
Type Description
Series:Kool-Pak®MP800
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:25 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):50W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:-20/ +50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.52mm)