LVR01R0330FS70
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
763228
Description
RES 0.033 OHM 1% 1W AXIAL WW
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
LVR01R0330FS70 PDF
Type Description
Series:LVR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Resistance:33 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.115" Dia x 0.427" L (2.92mm x 10.85mm)