RN70E1740BR36
VIGOR # :
771688
Description
RES 174 OHM 3/4W .1% AXIAL
DataSheet
RN70E1740BR36 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-R-10509/3, RN70
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:174 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)