FSP120KB-1K5
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
780238
Description
RES 1.5K OHM 1.2W 10% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
FSP120KB-1K5 PDF
Type Description
Series:FSP
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1.5 kOhms
Tolerance:±10%
Power (Watts):1.2W
Composition:Wirewound
Features:-
Temperature Coefficient:-80/ +500ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.315" x 0.276" Rectangular x 0.787" L (8.00mm x 7.00mm x 20.00mm)