MT4-0R03F1
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
780240
Description
RES 0.03 OHM 4.5W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
MT4-0R03F1 PDF
Type Description
Series:MT
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:30 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):4.5W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.252" Dia x 0.752" L (6.40mm x 19.10mm)