AC01000003900JA100
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
792289
Description
RES 390 OHM 1W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
AC01000003900JA100 PDF
Type Description
Series:AC
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:390 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:100/ +180ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)