WCB15JB3K00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
795247
Description
RES 3K OHM 15W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
WCB15JB3K00 PDF
Type Description
Series:WCB
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:3 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):15W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:1.875" L x 0.500" W (47.63mm x 12.70mm)