ROX3SJ390R
Manufacturer
VIGOR # :
798572
Description
RES 390 OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
ROX3SJ390R PDF
Type Description
Series:ROX, Neohm
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:390 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)